Trimless Adjustable Recessed Aluminium Downlight
The Trimless Adjustable Recessed Aluminium Downlight offers both accent and general lighting with 355° rotation and a 45° tilt. Designed to provide a high level of visual comfort with an outstanding colour performance CRI of 97, this fitting is ideal for modern and minimalist interiors; in particular, home and presentations, in retail situations, or in museums.
- Designed in the Netherlands
- Aluminium construction for longevity
- Adjustable downlight with a sleek trimless application
- Perfect for kitchens, stores, and public spaces
- Complements modern and minimalist interior styles
| Diameter | 39mm |
|---|---|
| Ceiling Diameter | 90mm |
| Length | 96mm |
| Beam Angle | 15° | 24° | 36° | 60° |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 10W |
| Colour Temperature | 3000K 2700K & 4000K Available on Request |
| Lumens | 600lm |
| Dimmable | Phase Dimming | DALI Dimming |
| Material | Aluminium |
| Finish | Black | White | Light Bronze | Dark Bronze |
| IP Rating | IP20 |
| Application | Interior |
| Warranty | 5 Years |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.




