Concrete LV Track Light H-Component | Bentu
LV Track Light’s uncomplicated cylindrical body creates a surface without beginning or end, providing a finely crafted textural accent that elevates it beyond just another track light.
With its cleverly resolved pivot arm, LV is adjustable and clips into a standard 3-wire single-phase track, suitable for residential, hospitality and commercial settings.
Made from recycled concrete with black anodised aluminium pivot arm and fixings. Due to the inherent nature of concrete, natural variances in texture and colour are to be expected and celebrated, making each piece unique.
This Track Light Head is compatible with any H-Component Track Railing or as an add-on to any H-Component Kit.
On display at our Byron Bay Showroom. Explore our full Showroom Collection in store or online.
| Diameter | 66mm |
|---|---|
| Height | 270mm |
| Weight | 0.7kg |
| Voltage | 100-240V |
| Light Source | GU10 LED (included - non-dimmable) |
| Wattage | 5W |
| Max Wattage | 9W |
| Colour Temperature | 3000k |
| Lumens | 500lm |
| Dimmable | Yes - Globe Dependent (Globe supplied is non-dimmable) |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Concrete | Recycled Demolition Concrete | Anodised Aluminium |
| Application | Interior |
| Designer | Bentu |
| Warranty | 1 Year |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.






