Coral Ring Suspended Pendant | Assorted Finishes - Brass / Medium / Clear
Please enter your details below, so we can prepare a quote.
The Coral Ring Suspended Pendant is comprised of ten hand-blown Swedish glass discs fixed upon a metal ring. This eclectic design will enhance any interior casting a soft warm glow of 150 lumens diffused through each glass disc. Designed by Oliver Höglund and Ryan Roberts, each piece is handmade individually in Currumbin, Australia. The handmade process of this fitting results in subtle differences, making each pendant aesthetically unique.
Glass dimensions may vary slightly due to the handmade process. If you require the glass to be similar heights, please let us know.
Please note - Brass, White and Steel finishes are supplied with Steel Cable and White Ceiling mounts. Black and Medium Bronze are supplied with Black Cable and Black Ceiling mounts. Contact us to discuss options.
| Glass Diameters | Medium: 10 x Glass each 170mm Large: 20 x Glass each 170mm |
|---|---|
| Fixture Diameter | 800mm |
| Suspension | Black | White - Custom Length |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | Medium: LED 10W Large: LED 20W |
| Voltage | 12v |
| Colour Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes - TRIAC Dimming DALI Dimming Available on Request at an Extra Cost |
| IP Rating | IP20 |
| Driver | Remote 350MA CONSTANT CURRENT (Included) |
| Material | Glass | Metal |
| Glass Colour | Frosted | Clear |
| Finishes | Matte White | Matte Black | Medium Bronze | Brass | Steel |
| Application | Interior |
| Dali Dimmable | DALI Dimming Available on Request at an Extra Cost |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.
Coral Ring Suspended Pendant | Assorted Finishes - Brass / Medium / Clear
Please enter your details below, so we can prepare a quote.