Organic Elongated Dome Pendant | Buzao
Designed by Buzao, the shade is made from prestigious marble, Black Marquina or Venato Carrara. Based on simple curved geometry, this simple pendant light is captivating in any interior and spreads a pleasant light downwards. Black or white, all these smooth textured materials produce a timeless monochromatic decor and bring an essential elegance and dynamism to living rooms, hallways or kitchens.
Sale Note: Limited stock of the Venato Carrara Marble is on Sale until June 30th. All sales are final; no exchanges or refunds unless items arrive damaged or faulty.
Stock Availability: Sale items are while supplies last. Due to high demand, an item may sell out before your order is processed. If sale stock is unavailable, we will cancel the out-of-stock item and issue a full refund. We will not fulfill orders at full price or substitute items without contacting you first; please note full price items have a longer lead time of 8-12 weeks. Receipt of an order confirmation does not guarantee stock availability.
| Shade Height | 230mm |
| Shade Diameter | 110mm |
| Ceiling Canopy Diameter | 65mm |
| Ceiling Canopy Height | 35mm |
| Suspension | 3000mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Light Source | 1 × 3W E27 LED Non-dimmable | Included |
| Max Wattage | 9W |
| Colour Temperature | 2700K |
| Lumens | 250lm |
| Voltage | 240V |
| Materials | Marble |
| Suspension Cable | Black braided 2-core |
| Canopy Material | Black Anodised Aluminium |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes Globe Dependent Supplied Globe is Non-Dimmable |
| Application | Interior |
| Designer | Buzao |
| Warranty | 1 Year |
|---|
Sale Note: Limited stock available until June 30th. All sales are final; no exchanges or refunds unless items arrive damaged or faulty.
Stock Availability: Sale items are while supplies last. Due to high demand, an item may sell out before your order is processed. If sale stock is unavailable, we will cancel the out-of-stock item and issue a full refund. We will not fulfill orders at full price or substitute items without contacting you first; please note full price items have a longer lead time of 8-12 weeks. Receipt of an order confirmation does not guarantee stock availability.
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.




