Coral Duo Rod Wall Light - Brass / Clear
Please enter your details below, so we can prepare a quote.
The Coral Duo Rod Wall Light, crafted and designed in Currumbin, Australia is a unique fitting made from two glass discs, mounted perpendicularly to a sleek rod. Available in Brass, Matte White, Matte Black, Steel and Medium Bronze, this fitting is versatile and suitable for a variety of contemporary interiors. Install a frosted glass fitting above a bedside table for a soft diffused light, or use the clear glass versions in clusters in a hallway for a more direct light.
Glass dimensions may vary slightly due to the handmade process. If you require the glass to be similar heights, please let us know.
| Dimensions | Height: 340mm | Width 170mm | Protrusion 90mmd |
|---|---|
| Glass Diameter | 170mm |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 2 x 1 Watt LED |
| Voltage | 12V |
| Colour Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes - TRIAC Dimming DALI Dimming Available on Request at an Extra Cost |
| IP Rating | IP44 |
| Driver | Remote 350MA Constant Current |
| Material | Glass | Metal |
| Finishes | Matte White | Matte Black | Medium Bronze | Brass | Steel |
| Glass Finishes | Frosted or Clear |
| Application | Interior |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty | 2 Years |
| Dali Dimmable | DALI Dimming Available on Request at an Extra Cost |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.
Coral Duo Rod Wall Light - Brass / Clear
Please enter your details below, so we can prepare a quote.